Main content

Упродовж жовтня 2020 року в акції взяли участь користувачі 29 бібліотек – Любарської, Черняхівської та Малинської ЦРБ ім. В. Скуратівського, Романівської районної бібліотеки для дорослих, Бердичівської центральної міської бібліотеки, Коростенської центральної міської бібліотеки імені Миколи Островського, Ємільчинської центральної бібліотеки Ємільчинської селищної ради ОТГ, Чоповицької ОТГ Малинського району, користувачі сільських бібліотек і міських бібліотек-філіалів області: сіл Панасівка, Филинці, Липне, Мотовилівка, Великі Деревичі, Малий Браталів, Кириївка, Юрівка, Привітів (Любарський район), Гордіївка, Биківка, Камінське, Врублівка, Романівка (Романівський  район), Новобратське, Йосипівка (Чоповицька ОТГ Малинського району) та  бібліотеки-філіали № 2, 3,4, 5 (Коростенська ЦМБ), бібліотеки-філіали № 5, 6 (Бердичівська ЦМБ).

Організовуючи масові заходи із патріотичного виховання в рамках акції «Синьо-жовтень», бібліотекарі Житомирського регіону впроваджували в практику роботи інноваційні форми проведення заходів, удосконалювали методики їх організації.

У діяльності з національно-патріотичного виховання бібліотекарі керувалися нормативно-правовою базою: Концепцією національно-патріотичного виховання дітей та молоді, Стратегією національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016–2020 роки, Державною національною програмою «Освіта» («Україна XXI століття»), Державною цільовою соціальною програмою «Молодь України» на 2016–2020 роки.

Заходи були проведені з дотриманням вимог та рекомендацій Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення проти епідеміологічних заходів».

Робота з питань патріотичного виховання значно активізувалася, наповнилася новим змістом.

В КЗ «Обласна бібліотека для юнацтва» патріотична акція «Синьо-жовтень» проходила вчетверте.

Упродовж акції працівники юнацької вітали захисників зі святом і бажали добра, світлого настрою, козацького здоров’я, бадьорості духу та родинного затишку, проводили різноманітні заходи, організовували книжкові виставки.

Так напередодні Дня захисника України та Дня українського козацтва юнацька відвідала вихованців Житомирської спеціальної школи №2 для дітей із вадами слуху. Зустріч відбувалася просто неба у форматі конкурсно-розважальної програми «Козацькі пригоди». Учні пригадали історію, звичаї і традиції козацької доби, дізналися про основні атрибути українського козака: шаблю, люльку, шаровари, оселедець. Найбільше дітей зацікавили козацькі забави – спортивні змагання зі спритності, влучності, швидкості. Змагаючись в конкурсах «Метання м’яча», «Хто швидше надме кульку», «Переправся через річку», «Приготуй козацьку страву», вихованці довели, що мають гарну фізичну підготовку. А справжню силу і міць продемонстрували отамани у конкурсі «Сильна рука».

Творчі здібності та вміння працювати в команді учасники виявили у конкурсах «Намалюй козака», «Збери пазл», «Склади слово «козак» із крупи».

Зустріч пройшла цікаво і змістовно. Дух змагання та дружби об’єднував учасників. Зрештою в конкурсно-розважальній програмі перемогла дружба. Учасників нагородили сувенірними медалями та браслетами з національною символікою.

   

Брейн-ринг «Подорож у країну Козаччину» працівники обласної бібліотеки для юнацтва провели у Житомирському військовому інституті імені С. П. Корольова. В інтелектуальному змаганні взяли участь дві команди курсантів – «Рембо» і «Козаки». Відповідаючи на цікаві запитання, часом складні, часом курйозні, гравці виявили патріотизм, знання історії збройних сил України та кмітливість.

Цікаво було спостерігати і за вболівальниками! З яким запалом вони підтримували учасників, допомагаючи командам давати правильні відповіді. Під час заходу курсанти вчились бути командою та чути один одного. На згадку про зустріч бібліотекарі подарували майбутнім військовим браслети у кольорах державного прапора.

   

Щоб загострити увагу читачів саме на літературі патріотичної тематики, бібліотекарі запропонували користувачам помандрувати віртуальними сторінками книжкової виставки «Відважним слава навіки», присвяченої Дню захисника України. Представлені книги відображають події на теренах України, починаючи з 2014 року й до сьогодення. За кожною з цих книжок стоїть історія справжнього героя, який самовіддано любить і служить своїй Батьківщині, віддаючи всі сили і життя для добра українського народу: його свободи і державності, могутності і процвітання. На прикладах таких захисників Вітчизни виховуватимуться і прийдешні покоління українців.

Цікавими були заходи, що пройшли у бібліотеках Бердичівської ЦМБС. Так у приміщенні Молодіжного центру «М-формація», що діє на базі Центральної міської бібліотеки, молодь долучилася до патріотичного квесту  «Я люблю Україну». Виконуючи завдання квесту, юнаки та дівчата продемонстрували вміння грати в команді. Участь в різноманітних іграх, козацьких розвагах, змаганнях, вікторинах дала можливість зазирнути в часи Запорозької Січі, дізнатися про звичаї та обряди українського козацтва, згадати сьогоднішніх захисників нашої країни, зокрема й бердичівлян, поповнити знання з історії нашої держави.

   

Зануритись в неймовірну атмосферу славних героїчних часів козацької доби та перевірити свої знання з історії України допомогла онлайн-вікторина «У нас є вічне – український дух», яку підготували куратори Молодіжного центру «М-Формація» для своїх відвідувачів.

Для тих, хто захоплюється історією своєї держави, для постійних відвідувачів бібліотеки оформили книжкову виставку «Патріотизм та служіння українському народові». Література на ній була присвячена захисникам Вітчизни і розповідала про героїчне минуле та сучасне українського війська.

Книжкова виставка «Мужність і відвага крізь віки», що була організована в бібліотеці-філії № 6, доповнила знання юнаків і дівчат фактами про славні козацькі традиції, видатних представників козацької доби.

Про устрій козацької держави, про життя та побут запорізьких козаків, їх звичаї та особливості військової підготовки юнаки та дівчата дізналися під час віртуальної подорожі «Острів Хортиця – колиска Запорізької Січі». А під час розгадування кросворду «Ми козацького роду» довідалися, що «батьком» та «дружиною» козаки називали степ та шаблю.

Розфарбовуючи розмальовки «Розмалюю козака», користувачі бібліотеки простежили еволюцію козацького вбрання. Виявили, що похідним одягом козаків були дві пари шароварів, сорочка, каптан з грубого сукна, шапка та свита з кобеняком.

Акція «Синьо-жовтень» у бібліотеці-філії № 5» розпочалася поетичним марафоном «Україна – це моя Батьківщина», що був присвячений воїнам, котрі оберігають цілісність та незалежність нашої держави. Молодь декламувала вірші-привітання захисникам України.

Поетичний марафон «Україна – це моя Батьківщина»

Упродовж акції в бібліотеці-філії № 5 діяла книжкова виставка «Уклін усім, хто край свій захищав», на якій була представлена література, присвячена славному минулому  України,  її героїчному сьогоденню.

«Україна починається з тебе, Україна починається з кожного з нас» – таким був лейтмотив заходів у рамках акції «Синьо-жовтень», що проходили в Ємільчинській ЦРБ.

«За мирну і єдину Україну» – таку назву в ЦРБ мала  виставка-панорама, де були представлені фото загиблих героїв-земляків, розміщена також тематична поличка «14 жовтня – Свято мужності та відваги».

Напередодні Дня захисника України в центральній районній бібліотеці відбулася зустріч з учасниками війни на Сході Олександром Подлуцьким та Віктором Вощатинським. Учасники бойових дій розповіли про свій шлях на війну, про нелегкі військові будні, пережиті на Сході країни, про біль втрати своїх побратимів, про бойове братство і дружбу, що допомогли вижити. Воїни закликали юнаків та дівчат бути гідними громадянами, любити і захищати свою Батьківщину. У молоді було чимало запитань до воїнів-земляків, і на всі вони одержали вичерпну відповідь. Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять тих, хто віддав своє життя за незалежність та територіальну цілісність України.

Щоб підтримати бойовий дух наших захисників, передати частинку тепла і вдячності, нагадати про домівку, де про них думають, непокояться і чекають, юнаки і дівчата під час заходу написали листи воїнам. «Сподіваємося, що ці послання стануть для вояків справжніми оберегами, подарують впевненість у власних силах і перемозі», – зазначила Дар’я Євтушок-Михайленко, учениця 9-А класу Ємільчинського ЗЗСО І-ІІІ ступенів №1.

Завершилася акція «Синьо-жовтень» яскравим флешмобом «Свята Покрово, захисти нас». Молодь декламувала патріотичні вірші, співала пісень про відвагу, мужність, любов до рідної України.

 

Нетрадиційно та цікаво проходили заходи до Дня захисника України і до Дня українського козацтва в бібліотеках Коростенської ЦМБС, що розміщені в інтернет-мережі.

Бібліотекарі  центральної міської бібліотеки ім. Миколи Островського для своїх користувачів провели віртуально-поетину елегію «Війни Герої, уклін вам до землі...»  та створили віртуальну виставку «Художнім словом про козацький дух», інформація про яку була розміщена на блозі «БібліоШЕЛЕСТ».

Патріотичне відео «Борцям за волю України сплітаєм вдячності вінок» та віртуальну книжкову виставку «Лине слава козацька з далеких віків!» представили своїм користувачам бібліотекарі філіалу № 4.

Відеопрезентація «За землю, за волю, за козацьку долю» відбулася в бібліотеці філіалі  № 3, історичний калейдоскоп «Понад усе вони любили Україну» – в бібліотеці‑філії № 5 , відеоальбом «Вони живуть і житимуть навіки у серцях, і в пам’яті народу України» – в бібліотеці‑філії № 2.

У бібліотеках Любарщини впродовж акції діяли книжково-ілюстративні виставки, книжкові вернісажі, історичні панорами, що мали такі назви: «Сьогодні славить вся країна своїх синів-захисників»(ЦРБ), «Хай пам’ять поколінь єднає всіх» (бібліотека с. Мотовилівка), «Покрова – свята Покровителька козацтва й воїна» (бібліотеки сіл Юрівка та Малий Браталів), «Хай живе козацька воля! Хай живе козацький дух!» (бібліотека с. Великі Деревичі), «Козацькому роду нема переводу» (бібліотека с. Привітів).

Документальна та художня література допомогла юнакам і дівчатам зазирнути на сторінки історії козацтва, згадати славні бойові подвиги українських «лицарів духу», воїнів-захисників, які і сьогодні примножують героїчні сторінки нашої історії, захищаючи кордони України від ворогів. Адже кожен українець від народження повинен досконало знати історію свого народу і своєї держави.

 

Бібліотекар села Филинці запропонувала своїм читачам огляд-репортаж «Народу козацького діти, землі української цвіт». Молодь ознайомили з книгами, які несуть в собі найцікавішу інформацію про українське козацтво минулих часів, їхні прагнення, ідеї, почуття патріотизму, про подвиги воїнів-захисників, які і сьогодні, захищаючи кордони від ворогів, продовжують літопис героїчних сторінок нашої історії.

До Дня захисника України у Кириївській сільській бібліотеці презентували книгу місцевої поетеси Ольги Калини «Я розкажу вам про АТО…» Збірка містить зворушливі вірші, присвячені воїнам-захисникам, військовослужбовцям з Любарщини, що перебувають на Сході країни. Присутні мали змогу поспілкуватися з автором, розпитати про наболіле, почути як народжувалися вірші з її книги. Закінчилася презентація хвилиною мовчання на честь полеглих за волю України.

В селі Юрівка для молоді організували інформаційно-розважальний захід «Нумо, хлопці!» Під час змагань юнаки виявили блискучі знання історії доби українського козацтва. Із задоволенням вони демонстрували сміливість і кмітливість у цікавих, насичених великим патріотичним підґрунтям конкурсах. Втому знімали музичними паузами, під час яких линули  пісні про неньку-Україну, про добро, про щасливе майбутнє нашої держави.

Урок патріотизму «Україна-мати, вмій її захищати» був підготовлений бібліотекаркою села Липно.

У рамках акції «Синьо-жовтень» бібліотечними працівниками Малинської ЦРБ ім. Василя Скуратівського було підготовлено цикл різноманітних заходів, які уособлюють мужність і героїзм оборонців та визволителів рідної землі, серед яких: відеомарафон «За державність і волю»: «Воїни назавжди», «Україна понад усе», «Слова подяки воїнам-захисникам України»; онлайн-огляд літератури «Сучасна війна у сучасній літературі»; онлайн-вікторина «Від козаків до кіборгів»; книжкова виставка-інсталяція «Україна понад усе».

 

Заходи в рамках обласної національно-патріотичної акції «Синьо-жовтень» відбулися і в бібліотеках Романівського району

Дві книжкові виставки «Під покровом Богородиці слава козацька живе» та «Герої нашого часу», організовані у ЦРБ, дали можливість молоді зазирнути на сторінки історії, згадати про звитягу предків, які своїми звершеннями здобували й відстоювали українську свободу та незалежність, а також ознайомитись з героями сьогодення, які боронили і нині захищають нашу державу. Під час онлайн-вікторини «Між нами козаками» юнаки та дівчата перевіряли свої знання з історії українського козацтва, згадували про життя і побут козаків на Січі, про славні звичаї, традиції.

Гордіївською сільською бібліотекою спільно зі школою було проведено патріотичну годину «Прагнемо миру», під час якої юнаки та дівчата виготовляли символічних голубів миру, декламували вірші на патріотичну тематику. Завершився захід патріотично-танцювальним флешмобом.

З метою виховання у молоді почуття патріотизму, національної гідності, поглиблення знань про Україну читачі бібліотеки взяли участь у патріотично – розважальному квесті «Пізнай Україну», присвяченому Дню захисника України. Виконуючи різноманітні завдання, учасники квесту продемонстрували знання з історії рідного краю та висловили любов до Батьківщини.

Книжкова виставка «Ми за єдину мирну Україну» ознайомила читачів бібліотеки з творами українських письменників про події на Сході країни, портретами героїв, що поклали свої голови за цілісність кордонів нашої держави.

В бібліотеці с. Врублівка проведено урок мужності «На захисті Батьківщини».

У Биківській сільській бібліотеці відбулася година патріотизму «Твої вірні сини Україно» до Дня захисника України та проведена вікторина «Що ми знаємо про козаків?» до Дня українського козацтва.

Акція з національно-патріотичного виховання «Синьо-жовтень» у Черняхівській ЦРБ розпочалася мережевою акцією «Привітай захисника України». Читачі бібліотеки надіслали онлайн-привітання воїнам, волонтерам, громадським активістам, капеланам, усім,  хто причетний до справи захисту України. Вони відвідали працівників Черняхівського районного військового комісаріату, побажали їм мирного неба,  родинного благополуччя, міцного здоров’я, патріотичного духу, незламної волі до перемоги. Користувачі бібліотеки, члени гуртка «Умілі руки», подарували всім обереги-ангелочки.

    

Найменше, що можуть зробити жителі Черняхівщини – це докласти усіх зусиль, аби пам’ять про загиблих героїв-земляків ніколи не згасла. Саме тому особливим моментом патріотичної години пам’яті «Герої не вмирають», приуроченої до Дня захисника України, була хвилина пам’яті про земляків, які загинули, виконуючи обов’язок українського патріота і громадянина. Зворушила присутніх розповідь про героя-земляка Михайла Рибака, який загинув під час АТО. Його коротке, але трагічне життя, було, без перебільшення, постійною боротьбою: за справедливість, за землю, яку він обробляв, за Україну, за наше майбутнє. Емоційною кульмінацією заходу стала мить запалення свічі пам’яті.

Упродовж акції бібліотечні працівники організували книжково-ілюстративні виставки, виставки періодичних видань, тематичні полички. Книжкова виставка  «Від козаків – до кіборгів» була присвячена Дню захисника України та Дню українського козацтва. Видання містили розповіді про козацьку добу. Козацька слава перегукується з сучасністю, тому увазі користувачів було презентовано літературу про героїзм і мужність українських військових та воїнів-захисників. Тематична поличка «Рокам ніколи пам’яті не стерти», присвячена безсмертному подвигу, ратній та трудовій звитязі українського народу в роки війни. Представлені книги розкривають історичну правду про переможні й трагічні дні, змальовують образи учасників воєнних подій.

Виставка періодичних видань «ООС – зона особливої уваги» вміщувала публікації, що розповідали про нелегкі будні бійців ООС, про волонтерів, про допомогу внутрішньо переміщеним особам із зони бойових дій.

Пізнавальні заходи до Дня українського козацтва і Дня захисника України пройшли  у бібліотеках Чоповицької ОТГ Малинського району. Працівники Чоповицької публічної бібліотеки провели  вікторину «Ми роду козацького нащадки», перегляд літератури «Повертайся живим», організували книжкову виставку літератури «Козацькими дорогами». У Новобратській сільській бібліотеці відбувся патріотичний урок «Україна – на все життя!». А літературно-патріотичний вечір «Славетному лицарству присвячується» був проведений у Йосипівській сільській бібліотеці.

Могутнім фактором виховання є сьогодення. Дійсний патріот живе життям свого народу. Робити більше гарних і добрих вчинків – це і є патріотизм. Від того, чи читає наша молодь, що читає, як читає залежить її сьогоднішній успіх і завтрашня доля, і доля України, і її майбутнє. Наші пращури твердо усвідомили дуже важливу істину: суверенною, впевненою в своєму майбутньому може бути лише та країна, де живуть вільні громадяни з почуттям власної гідності й відчуттям особистої захищеності. За таких умов немає потреби агітувати людину бути патріотом, вона просто ним буде. А бібліотека – це той центр, де почуття гідності, національної приналежності, патріотизму доносяться через книги, через приклади, через зустрічі з кращими представниками української нації – письменниками, воїнами, творчими людьми, героями. Саме бібліотека надихає молодь до наслідування кращих зразків, патріотичної самосвідомості.