Main content

«Великий українець Іван Огієнко» – такою була назва онлайн-зустрічі, яку провели 16 лютого 2022 року працівники юнацької спільно з Брусилівським історичним музеєм імені Івана Огієнка на платформі Zoom. До заходу, що пройшов у рамках відзначення року Івана Огієнка в Житомирській області, приєдналися користувачі та бібліотечні працівники  публічних та освітянських бібліотек Житомирщини.

Світлана Карась, директорка Брусилівського історичного музею імені Івана Огієнка, наголосила на багатогранності таланту і величі нашого земляка. Слухачі поринули в емоційну розповідь про  дитячі та юнацькі роки маленького Івана, дізнались про київський та останній канадський період його життя і діяльності. Спікерка  презентувала унікальні книги Івана Огієнка з фондів музею – «Українська культура» 1923 року видання, «Розповіді про містечко Брусилів та його околиці», написану автором  1913 року. Не маючи змоги видати книгу, автор опублікував її фрагментами в газеті «Радомишлянин». Але шалений ритм життя, еміграція, життєві негаразди  призвели до втрати Огієнком рукопису. І лише завдяки зусиллям  Миколи Тимошика, дослідника життя і творчості Івана Огієнка, «зшиток» книги було знайдено в архіві  університету Св. Володимира в 2015 році. Микола Тимошик переклав книгу та підготував її до видання. Фінансову підтримку у публікації надав Сергій Бубка. Відомий спортсмен по материнській лінії пов’язаний з родиною Івана Огієнка. Адже Іван Огієнко, як з’ясувалося, був рідним братом його прадіда, що для спортсмена стало відкриттям. «Прабабуся говорила, що у нашому роду була свята людина», – розповідав Сергій Бубка під час презентації книги у Брусилові.

Галина Іванівна Козлова, працівниця музею,  зупинилася на камянець-подільському, львівському та варшавському періодах діяльності земляка. Саме в цей час він активно займався громадською, політичною, викладацькою та науковою діяльністю. Великим науковим і життєвим подвигом Митрополита Іларіона став переклад Біблії, роботі над яким він присвятив 41 рік. Сигнальний примірник Біблії, підписаний митрополитом Іларіоном і привезений з Канади, посідає почесне місце серед раритетних експонатів музею.

У 1951 році Огієнко був обраний предстоятелем Української греко­православної церкви з титулом «митрополит Вінніпега і всієї Канади». На цій посаді він залишався до самої смерті. Не маючи жодних шансів повернутися в Україну, Іван Огієнко продовжував захищати її мову, помісну церкву та вірити в незалежність Української держави. Він заповів передати на Батьківщину власну бібліотеку за умови, що Україна та українська церква стануть вільними. Канадська сторона досі вважає, що умови для виконання заповіту ще не настали.

Усе своє життя вчений залишався вірним і відданим Україні, рідному народові. Обов’язок нащадків  –  пам’ятати його, читати та вивчати його праці,  любити Україну так, як любив її Іван Огієнко.

Щоб дізнатися більше про Івана Огієнка, дивіться відео зустрічі.