Main content

Свою Україну любіть

Любіть її... во время люте.

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

Тарас Шевченко

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та Революція Гідності 2013-го. Ті буремні події уже стають історією, відходять на другий план на тлі російської військової агресії. Мине чимало часу, поки ми сповна зможемо осягнути глибину і значення обох революцій для України, їх геополітичні масштаби та наслідки.

Українці повинні пам’ятати події революцій задля утвердження в нашій державі ідеалів свободи і демократії, вшанування патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів держави та її європейського вибору. Відстоювання українцями власної гідності й свободи коштувало Україні багатьох життів патріотів. Герої обох революцій, які полягли за свободу, навіки увійшли в історію нашої держави, ставши символом незламного духу й сили України.

Пропонуємо згадати події революцій 2004 та 2013 років і переглянути книжкову виставку, присвячену героям Помаранчевої революції та Євромайдану. Героїзм українського народу, відвага, сила духу і стійкість громадян, які захищали ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України, не залишать байдужим жодного. Їх життєвий подвиг має слугувати за приклад молодому поколінню.

Кульчицький С. Українська революція 2004 / С. Кульчицький. – Київ : Генеза, 2005. – 368 с.

Книга присвячена 200-денній епопеї президентських виборів 2004 року – яскравому феномену української історії. Автор переконаний, що Українська (Помаранчева) революція 2004 року – справжня, і вона є окремою ланкою в ланцюзі революцій, які відбулися на території Східної Європи. В книзі наведено повну хронологію подій Помаранчевої революції, її передумови та наслідки.

Кралюк П. Марево революції / П. Кралюк. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. – 304 с. – («Magistra Vitae»)

Книга розповідає про революційні ідеї та революції в історії України, зокрема про «поверхову» Помаранчеву революцію. Автор пояснює причини її масштабності, ділить Революцію на етапи та намагається дійти висновків щодо внеску подій 2004 року в історію України.

Костенко Л. Записки українського самашедшого / Л. Костенко. – Київ : ХХІ століття, 2011. – 416 с.

Роман написано від імені 35-річного програміста, який на тлі особистої драми прискіпливо, глибоко й болісно сканує усі вивихи нашого глобалізованого часу. У світі надмірної (дез)інформації і тотального відчуження він – заручник світових абсурдів – прагне подолати комунікативну прірву між чоловіком і жінкою, між родиною і професією, між Україною і світом. Фінальні акорди бестселеру звучать у тональності «помаранчевої аури над Майданом». Погляд Ліни Костенко на Помаранчеву революцію втілений у слова й думки героя роману.

Забужко О. Let my people go : 15 текстів про українську революцію / О. Забужко. – 2-е вид., випр.. – Київ : Факт, 2006. – 232 с.

Збірка з 15 нарисів про Помаранчеву революцію – такий собі колаж із есеїв та статей, написаних англійською мовою для відомих західних видань у часи революції 2004 року та одразу після неї. За словами авторки, книга – не персональна письменницька «хроніка революції», хоча деякі, незнані українському читачеві, інформаційні штрихи до загального портрета революції збірка додасть.

Майдан. Пряма мова. Кн. 1 / розшифр., упоряд. та прим. О. Ю. Чебанюк, О. Ю. Ковальової. – Київ: Національний музей Революції Гідності, 2019. – 448 с.

У книзі зібрано 35 інтерв’ю, записаних з учасниками та свідками подій Революції Гідності в Україні. Євромайдан – драматичний період новітньої історії України – постає перед читачами у спогадах, враженнях, роздумах учасників тими епізодами пережитого, які вони особисто вважають важливими, які їх найбільше вразили та запам’яталися.

 

Кошкіна С. Майдан. Нерозказана історія / С. Кошкіна. – Київ: Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 400 с.

До книги увійшли відверті інтерв’ю головних дійових осіб тієї історичної зими, людей, що перебували по обидва боки барикад Євромайдану. 80 відсотків контенту цієї книги унікальні – дані та свідчення очевидців публікувалися вперше. Завдання книги – максимально точно реконструювати події та процеси, які були приховані від очей тих, хто мерз на площах, але які безпосередньо вплинули на результат Революції Гідності.

Майдан. Свідчення. Київ, 2013-2014 роки / за ред. Л. Фінберга, У. Головач. – Київ : Дух і Література, 2016. – 784 с. – (Бібліотека спротиву, бібліотека надії)

Ця книга – добірка свідчень про події Революції Гідності в Україні 2013-2014 років. В книзі зібрано розповіді оборонців, медиків, священників, митців – людей різного віку та фаху, мешканців практично всіх регіонів країни. Вони були учасниками й свідками Майдану – етапу «народження нової нації». Майдан, поза сумнівом, стане одним із важливих символів української новітньої історії.

Портников В. Дзвони Майдану / В. Портников. – Харків : Акта, 2018. – 502 с.

Книга – щоденник Майдану. В книзі представлені події від початку Майдану, безпосереднім очевидцем яких був сам автор. Назва щоденника невипадкова, адже безпосередньо пов’язана із дзвонами Михайлівського золотоверхого собору, які били в набат під час подій на Майдані і стали одним з його символів.

Євромайдан: хроніка відчуттів : [колекція есе Тараса Прохаська, Івана Ципердюка, Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Юрія Винничука]. – Брусилів : Дискурс, 2014. – 156 с.

Кожен есей – це реакція письменників на ту чи іншу подію Євромайдану. Для того, щоб читач не губився, в кінці видання подається хронологія основних етапів Революції Гідності, де можна простежити розвиток, затишшя і піднесення протестів аж до повалення режиму Януковича. Ці тексти писалися від самого початку Євромайдану. Відтак можна простежити хронологію думок авторів про те, що діялося в країні.

Матіос М. Приватний щоденник. Майдан. Війна… / М. Матіос. – Львів : Піраміда, 2015. – 356 с.

«Приватний щоденник» – це своєрідна хроніка, що починається з кінця 2013-го і триває до середини літа 2015-го року. Крізь призму подій Євромайдану письменниця дуже зворушливо і чуттєво описує маленькі історії українських родин, життя яких болючими втратами та глибокими ранами назавжди змінив Майдан, змінила війна... А ще – свої історії «про конкретні битви за дуже конкретних людей».

День Гідності та Свободи: інформаційно-методичні матеріали [Електронний ресурс] // Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://maidanmuseum.org/uk/node/1727. – Назва з екрана. – Дата звернення : 18.11.2021.

На сайті представлено інформаційно-методичні матеріали про Помаранчеву революцію та Революцію Гідності. В матеріалах широко розглядаються передумови, причини, хроногології подій обох революцій. В додатках можна знайти рекомендовані фільми, літературу, музичні та пісенні твори періодів Помаранчевої революції та Євромайдану.

 

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити