Main content

9–10 листопада на базі Житомирської обласної бібліотеки для юнацтва у форматі Zoom-кронференції відбулося навчання в Х Школі професійної майстерності «Молодий професіонал бібліотеки для юнацтва, молоді», яку щорічно організовує та проводить Державна бібліотека для юнацтва. До участі були запрошені молоді фахівці обласних бібліотек для юнацтва та молоді, публічних бібліотек, що обслуговують молодіжну аудиторію.

Учасників онлайн-навчання привітали заступниця директора Державної бібліотеки України для юнацтва Тетяна Сопова та заступниця начальника управління, начальниця відділу молодіжної політики та національно-патріотичного виховання Департаменту культури, молоді та спорту Житомирської ОДА Людмила Гуменна.

Співорганізатором школи цього року стала Житомирська обласна бібліотека для юнацтва, отже на початку роботи онлайн-гостей запросили на гостини до юнацької, презентувавши відеоекскурсію бібліотекою. Директорка Житомирської обласної бібліотеки для юнацтва Олена Люблянська ознайомила колег із досвідом організації та проведення різноманітних масових заходів, сучасними інструментами популяризації книги і читання, розповіла про співпрацю установи з громадськими та культурними організаціями міста.

Два дні навчання були наповнені виступами з актуальних питань. Про грантові можливості, промоцію читання, книговидавничу справу та організацію заходів розповіла Оксана Хмельовська, журналістка, співзасновниця та редакторка культурно-видавничого проєкту «Читомо».

На всеукраїнському рівні було презентовано також успішний досвід діяльності публічних бібліотек Житомирщини. Зокрема, про злагоджену командну роботу та вдало проведені акції, флешмоби, екскурсії, квести, таборування, розважальні програми за межами бібліотеки, реалізовані проєкти розповіла Інна Куліш, кураторка молодіжного центру «М-формація» публічної бібліотеки з філіями Бердичівської міської територіальної громади.

Цінним досвідом роботи з інтеграції дітей та молоді з особливими освітніми проблемами в умовах бібліотечного обслуговування поділилась Юлія Мельник, завідувачка відділу «Інклюзивний читальний зал» Житомирської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О.Ольжича. Інклюзивний читальний зал було створено в рамках реалізації проєкту LEAP «Інтернет для читачів публічних бібліотек», а технічне оснащення придбано за кошти Посольства США в Україні. Розважально-терапевтичні зяняття працівники інклюзивного читального залу проводять з дітьми онкогематологічного відділення Житомирської обласної дитячої клінічної лікарні, з дітьми, які мають порушення опорно-рухового апарату, затримку розумового розвитку, нечуючими, слабочуючими, слабозорими, незрячими користувачами; практикують казкотерапію, активно співпрацюють з волонтерами Благодійного фонду «Карітас-Житомир» та реалізовують грантові проєкти.

Питанням діяльності бібліотеки у сфері інклюзії був присвячений виступ головної бібліотекарки Житомирської обласної бібліотеки для юнацтва Ганни Богайчук. Вона розповіла колегам про досвід співпраці бібліотеки зі спеціальною школою для дітей з порушеннями слуху та діяльність Школи жестової мови. Під час імпровізованого уроку жестової мови бібліотекарі дізналися, в чому полягає різниця між жестовою мовою і мовою жестів, хто саме користується жестовою мовою, які її складові. Учасники навчань вивчили декілька слів жестовою мовою та спробували продактилювати свої імена.

Своє бачення успішної роботи бібліотек, інноваційних послуг, роботу онлайн-сервісів бібліотек України для юнацтва представила Катерина Тишкевич, завідувачка науково-методичного відділу Державної бібліотеки для юнацтва.

До виступу був запрошений Сергій Романович, експерт з місцевого самоврядування та розвитку територіальних громад. Він наголосив на тому, що задля успіху установи бібліотекарям слід не боятися змін, втілювати інноваційні ідеї в життя, бути креативними та ініціативними, проводити роботу з проєктної діяльності, знаходити можливості та лобіювати інтереси бібліотеки.

Про інформаційні сервіси на сайті Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого і можливості використання їх у професійній діяльності бібліотекарями розповів Олександр Кириленко, кандидат історичних наук, доцент, завідувач відділу лінгвістичного забезпечення інформаційно-пошукових систем бібліотеки.

Корисним для слухачів було практичне заняття від Валентини Гринько, головної бібліотекарки відділу соціокультурної роботи Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім.О.Гончара. Бібліотекарі переглянули навчальний ролик з медіаграмотності, виконували завдання на вміння відрізнити якісну медійну інформацію від неякісної, вчилися грамотно сприймати, аналізувати та оцінювати медіаконтент.

Звучала низка виступів про ефективну комунікацію в команді, роль особистості молодого бібліотекаря, лідерство у ХХІ столітті. Змістовною та надзвичайно цікавою була презентація «Герої чи команди: постгероїчне лідерство в ХХІ столітті» Наталії Кривди, докторки філософських наук, професорки Київського національного університету ім.Тараса Шевченка.

Під час проведення консультації «Бібліотека онлайн. Можливості соціальної мережі «Фейсбук» Надія Нужда, завідувачка відділу маркетингу та зв’язків з громадськістю Житомирської обласної бібліотеки для юнацтва поділилася з колегами досвідом проведення онлайн-зустрічей, секретами здійснення успішних онлайн-трансляцій за допомогою мобільного телефону у соціальній мережі «Фейсбук», надала поради, яких помилок слід уникати та яких правил дотримуватися під час ефіру.

Школа професійної майстерності стала платформою для дискусії та обміну досвідом між бібліотечними працівниками бібліотек для юнацтва України. Організація та проведення таких професійних навчань для молодих бібліотекарів – це можливість підвищити фаховий рівень, отримати нові знання, оволодіти навичками, інструментами, втілити цікаві ідеї в практику роботи бібліотеки.

Додати коментар


Захисний код
Оновити