Main content

28 липня – Міжнародний день боротьби з гепатитом. З цієї нагоди в обласній бібліотеці для юнацтва відбулась онлайн – зустріч «Гепатит не може чекати» за участі Ольги Сахневич, координаторки департаменту охорони здоров’я ОДА за напрямком «Інфекційні хвороби», лікарки-інфекціоністки КНП «Обласна клінічна лікарня».

Проблема захворювання на гепатит є нагальною для людства, оскільки існує ймовірність неоголошеної пандемії гепатиту.

 

Лікарка розповіла, що вірусний гепатит – це група інфекційних захворювань із переважно запальним ураженням печінки та синдромом інтоксикації. Найчастіше гепатит може бути спричинений вірусами А, В, С, дельта, G, Е та іншими.

Гепатити А та Е – звичайні кишкові інфекції, які виникають внаслідок потрапляння в організм інфекції через забруднені їжу, руки та воду. Вони  викликають запальні процеси печінки. Ці інфекції виліковні. Після їх перенесення у людини утворюється імунітет і повторного зараження не відбувається. Спеціаліст радить дотримуватись правил санітарії: мити руки і продукти харчування. А при перших ознаках захворювання – блювоті, лихоманці та підвищенні температури – слід звернутися до сімейного лікаря по первинну допомогу.

На гепатити С і В можуть хворіти особи різноманітних соціальних груп. Небезпечність вірусу гепатиту С полягає в тому, що для нього характерний первинно хронічний перебіг без жовтяниці з мінімальним переліком клінічних симптомів. Хронічні види гепатиту С мають тенденцію «ласкавих вбивць», тому що при переході в гостру фазу їх не завжди можна розпізнати. Хворі за медичною допомогою не звертаються аж до розвитку незворотних ускладнень, оскільки насправді захворювання невпинно прогресує. Симптоми гострого гепатиту С можуть не проявитися ніколи, можуть маскуватися під грип, ГРВІ, харчове отруєння. Гепатит С діагностується частіше випадково, коли люди обстежуються з приводу інших захворювань. Якщо не лікувати дане захворювання, воно прогресує до цирозу печінки та може спричинити розвиток онкології різної локалізації. А це призводить до істотного скорочення тривалості життя людини. За офіційними даними Міністерства охорони здоров’я в Україні зареєстровано 50 тисяч хворих на хронічний гепатит С.

Лікар зазначила, що у 2019 році Кабінет Міністрів України прийняв  стратегію алгоритму лікування клієнтів з хронічним гепатитом. Тому, коли людина відчула стомлюваність, важкість чи біль у правій підреберній ділянці, здуття живота, зниження апетиту, помітила висип на шкірі та її сухість, слід звернутися до сімейного лікаря і пройти безоплатний первинний тест на виявлення даної інфекції. При виявленні позитивного результату тестів не слід хвилюватися. Адже такий результат первинного скринінгу свідчить про наявність антитіл і лише сигналізує про необхідність більш глибокого дослідження, направленого на виявлення хвороби.

Гепатит В нині не виліковується, але його прояви можна знизити за допомогою лікування. Гепатит С деякий час тому теж був невиліковним. А сьогодні гепатит С лікується. В 95 % гепатит С виліковується повністю і тільки у 5 % хворих переходить в хронічну форму. Такі пацієнти потребують постійного спостереження. Держава забезпечує хворого всіма лікарськими препаратами.

Запобігти інфікуванню гепатитом С можна, якщо вести здоровий спосіб життя та дотримуватися елементарних правил безпеки при отриманні послуг, пов’язаних з контактом з кров’ю. Татуювання, манікюр,медичні процедури та інші подібні послуги мають надаватися лише з використанням стерильних інструментів.

Пам’ятайте! Гепатит – це не вирок. Це хвороба, з якою можна і необхідно боротись, яку можна і необхідно перемагати! Любіть себе, бережіть себе та своє здоров’я.

Всім лікарям-інфекціоністам юнацька дякує за працю. Здоров’я, благополуччя вам і вашим сім’ям!

Щоб дізнатися більше, дивіться відео зустрічі.

Comments are now closed for this entry