Main content

Трійця – найбільш значуще свято у літньому циклі, яке не має сталої дати і припадає на сьому неділю після Великодня. Напередодні свята відбулася онлайн-зустріч, присвячена значенню та особливостям Трійці та Зелених свят. Валентина Невеська, завідувачка відділом етнографії Житомирського обласного краєзнавчого музею, лауреат премії імені Лесі Українки, розповіла  про походження, вірування, звичаї, традиції свята в Україні та на Поліссі, базуючись на народознавчих дослідженнях.

 

Спікерка розповіла, що в народній традиції на свято Трійці вшановували пращурів та закликали гарний врожай, адже у віруваннях українців культ предків був тісно пов’язаний із культом родючості.

Валентина Іванівна наголосила на ролі рослинних атрибутів у троїцькій обрядовості. Традиційно українці прикрашають оселю гілками липи, клена, а також обов’язково татарським зіллям, чебрецем, м’ятою, полином. Ці трави – клечання – з давніх-давен вважалися оберегом від нечистої сили та залишалися в хаті три дні, а потім слугували оберегом та лікарським засобом.

Спікерка розповіла, що на Поліссі досі зберігся обряд водіння куста, під час якого дівчину прикрашали зеленню і водили від хати до хати, вітаючи господарів і замовляючи гарний врожай. Також на Зелені свята дівчата плели вінки з квітів, які були прикрасою і оберегом для них. Застерегла пані Валентина від купання у водоймах у Троїцький тиждень, тому що він вважається поминальним. В цей час, за народними віруваннями, душі померлих перетворюються на русалок та можуть затягнути у воду.

Дякуємо Валентині Невеській за цікаву бесіду та корисні поради!

Щоб дізнатися більше, дивіться відео.

Comments are now closed for this entry