Main content

В Житомирській обласній бібліотеці для юнацтва вдруге відбулася Школа молодого бібліотекаря "Бібліотека. Формат молоді"

Сучасна бібліотека – це бібліотека, що не боїться змін, яка впевнена у власному праві на існування. Робота в умовах карантину окреслила загальні виклики, які постали перед бібліотеками області, змінила формат роботи. Бажання не втратити зв’язок з користувачем стало тим мотивуючим фактором, що наблизив бібліотеки до якісно нового рівня функціонування і, безперечно, відкрив перед ними нові можливості.

 

3–5 листопада в Житомирській обласній бібліотеці для юнацтва за підтримки Департаменту культури, молоді та спорту обласної державної адміністрації вдруге відбулася Школа молодого бібліотекаря «Бібліотека. Формат молоді». До навчань онлайн на платформі Zoom долучилися молоді бібліотечні працівники, які працюють з юнацтвом і бажають розвиватися далі у своїй професії. Це бібліотекарі центральних районних бібліотек, міських бібліотек ЦБС, публічних бібліотек ОТГ, сільських бібліотек, що обслуговують юнацтво в Житомирському регіоні, бібліотекарі вищих навчальних закладів та шкільних бібліотек м. Житомира. Програма Школи була насиченою та різноманітною. Учасники навчань слухали лекції спікерів, виконували практичні домашні завдання, брали участь у майстер-класах.

Відкрила Школу молодого бібліотекаря Світлана Гресь, заступник директора Департаменту культури, молоді та спорту – начальник управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації. Вона привітала учасників навчання, наголосила на важливості спілкування онлайн в умовах карантину, побажала всім плідної роботи.

Першого дня під час роботи секції «Ресурсне перезавантаження» завідуюча відділом читального залу Наталія Картавих надала консультацію щодо роботи бібліотеки як учасника євроінтеграційного процесу. Було наведено цікаві та корисні приклади з досвіду роботи обласної бібліотеки для юнацтва, запропоновано інтернет-джерела для ознайомлення та використання в роботі

Заступник директора з наукової роботи Тая Павлюк ознайомила бібліотекарів з інтерактивним сервісом Kahoot, який може стати в пригоді для проведення онлайн-ігор у бібліотеці. Виконуючи домашнє завдання, бібліотекарі області самостійно створили вікторини з європейської тематики на платформі Kahoot.

Не менш цікавим став і другий день Школи. Головний бібліограф Тетяна Вакуліч провела заняття з медіаграмотності. Вона ознайомила колег з поняттями «пандемія», «інфодемія», «фактчекінг», типами фейків, причинами їх виникнення, інструментами й правилами перевірки фейкової інформації. Отримавши певні «рецепти», учасники заняття  виконали практичне завдання, в якому потрібно було визначити чи є викладена в тексті інформація достовірною, і якщо ні – спростувати її.

Про візуалізацію у соцмережах розповіла Надія Нужда, завідувачка відділу маркетингу та зв’язків з громадськістю. Яскраві емоції викликав майстер-клас з фотографування, де слухачі вчились робити якісне фото на камеру мобільного телефону. Набуті знання колеги-бібліотекарі закріпили під час виконання домашнього завдання, в якому необхідно було зробити фоторепортаж з 4–5 світлин про свою бібліотеку. Кожен з учасників отримав корисні поради за результатами виконаної роботи.

Третього дня на всіх чекала секція «Промоція книги та читання: продукуємо нові ідеї, об’єднуємо зусилля». Завідувачка науково-методичним відділом Людмила Артеменко розповіла про впровадження в практику роботи бібліотек інтерактивних форм і методів, використовуючи досвід роботи бібліотек області. Вона висвітлила інноваційні форми масової роботи, що можуть бути спрямовані на підвищення престижу книги та читання серед молоді і юнацтва та ефективно використані бібліотеками для отримання додаткових рушіїв впливу на користувачів.

Темі втілення ідеї інклюзії в бібліотеках була присвячена консультація Надії Нужди. Вона розповіла про Школу жестової мови, що діяла в бібліотеці для юнацтва, співпрацю зі спеціальною школою-інтернатом та проведені заходи з популяризації жестової мови. Учасники Школи також спробували сказати декілька фраз жестовою мовою.

У профільній дискусії з промоції книги і читання учасники Школи молодого бібліотекаря висловлювали свої рефлексії щодо ефективності програми, корисного контенту, обговорювали шляхи подальшої співпраці. Вони обмінялися досвідом, шляхами та методами реалізації творчих ідей, які вже використовують в роботі своїх бібліотек під час карантину: вуличні акції з промоції читання, книжкові фотозони тощо. Учасники Школи молодого бібліотекаря також ділилися власними сміливими ідеями, які планують втілити в життя після завершення карантину: флешмоби, читання казок у відеоформаті, огляд літератури «Книга дня», проєкт «Історія мого успіху» від відомих письменників та митців.

Насичені три дні навчань онлайн пройшли в активному спілкуванні, пізнанні нового, обміні досвідом та професійному зростанні. Найактивніші учасники Школи молодого бібліотекаря отримали сертифікати, що засвідчили успішне завершення навчання.

Під час завершальної дискусії колеги-слухачі навчань зазначили, що отримали дієві поради, нові цікаві ідеї, зокрема з використанням ігрового сервісу Kahoot, формату «печа-куча», соціального проекту «Жива бібліотека», онлайн-вікторин, онлайн-конкурсів, які планують впроваджувати у своїх бібліотеках. На завершення учасники Школи подякували організаторам за роботу. Зокрема, Олена Шадура, бібліотекар Овруцької дитячої бібліотеки зазначила: «Дякую всім спікерам за змістовні лекції. Було цікаво послухати про нові форми візуалізації в соцмережах та нові форми роботи з користувачами. Дуже сподобався обмін досвідом». Бібліотекарі Бердичівської міської бібліотеки для дітей написали в чаті: «Дякуємо Вам за цей нереально крутий досвід». Інна Лоюк, бібліотекар Коростенської міської ЦБС сказала: «Дякую всім організаторам і чекаю на ІІІ Школу молодого бібліотекаря».

Фахівці юнацької теж сподіваються на продовження зустрічей як в онлайні, так і в офлайновому форматі.

  

 

 

 

 

 

Comments are now closed for this entry